Band

Historie kapely

Nová Růže byla rocková skupina, kterou založili v roce 1988 Vilém Čok a Ota Baláž. Vytvořili formaci ovlivněnou jak doznívající českou novou vlnou, tak i novými trendy tvrdšího rocku přelomu osmdesátých a devadesátých let. Již v prvním otištěném článku ji novináři označili jako supergroup. Muzikanti totiž předtím nebo souběžně s Novou růží působili v tehdy populárních kapelách Pražský výběr, Tango, Zikkurat nebo Žlutý pes. V letech 1990 a 1991 vydali hudebníci dvě na tehdejší dobu více než nadprůměrná alba označená krátce „Nová růže“ a „Nová růže ´91“.

„Shodli jsme se na tom, že jsme si dostatečně neužili naše dvě alba a je nám trochu líto, že jsme písničky nepředstavili publiku, kterému je dnes pod pětatřicet let,“ popisuje Vilém Čok důvody, proč se dala Nová růže znovu dohromady. „Pak jsou tu samozřejmě i naši fanoušci, kteří nás ke comebacku přemlouvali. Všichni v kapele to stále zažíváme. Po koncertech našich projektů za námi chodí fanoušci a prosí nás o návrat Nové růže. Za těch dvacet let ty tlaky neustávají, naopak,“ doplňuje Čok, který se po rozpadu kapely věnoval své sólové kapele nebo vystupoval s obnoveným Pražským výběrem. Jeho kolega Ota Balage za tu dobu vymyslel a založil úspěšné BSP, vydal sólové album, nebo šéfoval orchestrům úspěšných muzikálů včetně Jesus Christ Superstar. Kytarista Petr Roškaňuk se zase podílel na nezaměnitelném zvuku Žlutého psa, se kterým natočil i slavnou Sametovou, a bubeník František Hönig kromě koncertování rozvíjel svou firmu Sonorista, která distribuuje bicí nástroje a činely.

„Myslím, že je málo kapel, které se daly dohromady po dvaadvaceti letech v původní sestavě. My máme výhodu, že nikdo z nás neumřel,“ dodává s úsměvem Ota Balage. „V nejbližší době máme v plánu vydání celé naší remasterované diskografie včetně bonusového materiálu,“ doplňuje.

Sestava

Vilém Čok

Vilém Čok

Na naší žádost aby nám Vilém dodal o sobě krátkou autobiografii, nám odpověděl. „Polovina národa mě zná, ví co jsem, kdo jsem a jak jsem. Takže tam napište tohle: Vilém Čok. Vtipný neurotik. Vrhač nožů. Plavec. Fakovač tuctucáků. Rocker. Nazdar.“

Více
Ota Balage

Ota Balage

Hráč na klarinet v Posádkové hudbě Praha, saxofonista a punkové skupiny Zikkurat, člen rockové skupiny Tango, spoluzakladatel, autor hudby a zpěvák skupiny Nová Růže, zakladatel a autor hudby seskupení BSP (Balage, Střihavka, Pavlíček), producent 28 CD. Autor hudby scénické (35), filmové a televizní (11), a reklamní hudby (90), producent koncertů, hudební dramaturg a moderátor televizních pořadů, herec, zpěvák a pedagog. Šéfdirigent v Hudebním divadle Karlín (Noc na Karlštejně, Producenti, Carmen, Limonadový Joe, Čardášová princezna, Polská Krev, Jesus Christ Superstar). Zakladatel skupiny Balage Band 2014. Ocenění: 3x klávesista roku, 2x nehranější interpret Evropa 2, 3x skladba roku, 2x album roku.

Více
Petr Roškaňuk

Petr Roškaňuk

S nickem ”Rošky” je kytaristou skupiny Žlutý pes a vlastní bluesrockové skupiny Blackout. Prošel skupinami Framus5 (Michal Prokop), Dobrohošť, Marsyas, Nová růže, R-Force, Aleš Brichta Band, Žlutý pes. Ve svém nahrávacím studiu komponuje, produkuje a natáčí vlastní projekty, reklamní a filmovou muziku. V rámci autorství, produkce, koprodukce a interpretace zaskóroval šesti zlatými deskami, jednou platinovou a Cenou české hudební akademie - v kategorii Skupina roku (České Grammy/Anděl 1996). Oceněny byly i reklamní spoty, pro které vytvořil hudební složku. Spolupracoval na sound designu kytarové aparatury CZ výroby značky ESH.

Více
František Hönig

František Hönig

Hudebník, podnikatel; 1977–1984 Posádková hudba Praha, baryton; 1981–1987 kapela Domino Lenky Filipové, bicí; 1988–1992 Nová růže, bicí; 1991–1992 spolupráce s Pražským výběrem; 1992–1995 Delirium Tremens, bicí; 1994–1998 působení v muzikálu Jesus Christ Superstar; 1998–1999 Evita; 2004 – dosud spolupráce s Friedemanem Riehlem – projekt s názvem Přiblížení vážné hudby mladé generaci; 1990 – dosud výhradní zastoupení firmy Sonor (nejstarší továrna na bicí nástroje) pro ČR. Autor publikace Bubeníkem za tři hodiny (denně). 2006 – oceněn firmou Sonor jako nejúspěšnější distributor bicích nástrojů na světě. Člen OSA ČR.

Více

Diskografie

Nová Růže

Nová Růže

1989

Nová Růže II

Nová Růže II

1991

Reedice 2014

NOVÁ RŮŽE REEDICE

2014